RuyaTabirleri.com

Android Uygulamamız Yayında! indir

İslamiyet ve Rüyalar

Rüya konusuna Kur’an-ı Kerim’de özellikle Yusuf Suresi’nde değinilmiştir. Bu surede Hz. Yusuf’un rüyaları söz konusu edilir ve Yusuf’un kendisiyle aynı zindanda olan 2 gencin rüyaları için yaptığı rüya tabirleri anlatılır. Ayrıca yine Kur’an’da yer alan el-Fetih, es-Sabbat ve el-İsra surelerinde Hz. Peygamber’in gördüğü rüyalardan söz edilir. Rüya yorumlama yeteneği her insanda bulunan bir yetenek değildir. Allah’ın peygamberlerinden birine veya birkaçına düşleri yorumlayabilme özelliğini verdiği anlaşılmaktadır ve sadece peygamber rüyaları bağlayıcı rüyalardır; diğer insanların gördüğü rüyalar bu özelliğe sahip değildir. Rüya yorumları yapan herhangi bir kaynakta gördüğünüz rüya tabirlerinin İslami rüya yorumları olduğunu düşünmeniz gerekmemektedir. İslami rüya tabirleri diye bir şey yoktur. Sadece rüyalar konusunun bütün dinlerde ve kültürlerde olduğu gibi İslam kültüründe de yer alması, varlığının kabul edilmesi, merak edilmiş ve araştırılmış olması söz konusudur.

Rüyaların insanın içine attığı, bilinç altının derinliklerinde gizlenen birtakım duygu ve düşüncelerine dair ipuçları barındırıyor olabileceği bir gerçektir ve bazı psikiyatristler hastalarını tedavi etmek için rüya analizi yöntemine başvururlar. Rüyaların hayata yön veren, birtakım mesajlar içeren bir tarafı olduğu bazı bilim adamlarıyla alimler tarafından onaylanmıştır. Fakat İslamiyet prensiplerine göre işin ilahi tarafının inkar ve ihmal edilerek rüya konusundaki meseleleri bütünüyle bilinçaltına bağlamak da, tamamiyle görülen düşlere bağlı olarak hareket edip rüya tabirleri tarafından yönetilir bir hale gelmek de doğru değildir. Peygamberlerin gördüğü rüyalar bir yana rüyaların bir kesinliği ve bağlayıcılığı olmadığı kabul edilir. Rüyalar görüldükleri yönde veya ters yönde çıkabilirler; hiçbir şekilde çıkmayabilirler, geleceğe dair haberler ve ikazlar barındırıyor veya barındırmıyor olabilirler, bunun kesin bir şekilde bilinmesi mümkün değildir.

Sonuçta rüyalar ve rüya tabirleri, ‘neden rüya görüyoruz?’ ve ‘rüyaların anlamı nedir?’ gibi meseleler insanoğlu tarafından tam anlamıyla çözülmüş ve anlaşılmış meseleler değildir. İslam dininin tavsiyelerine göre rüyaları, özellikle güzel rüyaları salih kişilere anlatmak gerekir. Çünkü bu özellikteki insanlar rüya tabiri ilmini bilmeseler de rüyaları hayra yorar ve anlatan kişiyi rahatlatırlar, onun kafasını karıştırmaktan veya üzüntü vermekten kaçınırlar. Kötü ve karışık rüyalara gelince; bunların kimseye anlatılmaması ve rüyadan zarar görmemek için dua edilmesi, şeytanın şerrinden Allah’a sığınılması tavsiye edilir.

İslamiyet’te rüya hukuki bir kaynak veya delil teşkil etmez, sadece rüyayı gören kişiyle ilgilidir ve o kişiyi bağlar. Gördüğümüz rüyalar kaynakları bakımından genel olarak 3 grupta toplanır; rahmani rüyalar, nefsani rüyalar ve şeytani rüyalar. Çok seyrek de olsa hemen her insanın gördüğü rahmani rüya gaybî mesajlar ve sırlar içeren bir rüya türüdür. Nefsani rüya geçmişe dönük hatıraların veya kişinin arzu ettiği şeylerin düşüne girmesi halidir. Üzüntü, korku, kaygı gibi duygular uyandıran ve vesveselerden oluşan şeytani rüya; şeytanın telkiniyle görülen bir rüya tipi olarak kabul edilir ve kimseye anlatılmaması tavsiye edilir. Nefsani rüyalar bilim adamları tarafından bilinçaltı rüyaları olarak tanımlanan rüyalardır.

Rahmani rüyalar ise salih rüya veya rüya-yı sadıka (sadık rüya)  olarak da bilinir. Böyle gaybî mesajlar içeren rüyaların levh-i mahfuzda yazılı olan bazı şeylerin kişilerin kalp aynasına yansıması olayı olduğu kabul edilir. İnsandaki küçük örneğinin hafıza (bellek) olduğunu söyleyebileceğimiz levh-i mahfuz; olmuş ve olacak olan her şeyin, zamanın içerdiği bütün anların ve mekanda bulunan bütün varlıkların yazılı olduğu bir kainat programı, bir ilahi muhafaza levhasıdır. İyi rüya veya doğru rüya olarak da bilinen salih rüyalar Allah tarafından kullarına gizli olan şeylerin gösterildiği ve manevi zevk veren rüyalardır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in ilk peygamberlik alametleri her biri sabah ışığı gibi gerçek çıkan doğru rüyalar görmesiyle başlamıştır. Rivayete göre Ebû Kutâbe El-Ensari ismindeki sahabe peygamberimize kendisini hasta eden rüyalar gördüğünü söylediğinde Hazret- i Peygamberimiz  ona kötü rüya gördüğü zaman Euzübillahimineşşeytanirracim demesi durumunda rüyadan zarar görmeyeceğini ve bu kötü rüyayı kimseye anlatmamasını söylemiştir.

Buhari tarafından nakledilen bir hadis-i şerifin mealine göre ise hoşumuza giden güzel bir rüya gördüğümüzde bu rüya Allah’tandır. Bu rüya için tanrıya şükretmek ve rüyayı sevdiğimiz kişilere anlatmak gerekir. Kötü rüyalar ise şeytandandır, hoşuna gitmeyen rüyalar gören kişi şeytana lanet etmeli ve rüyasını kimseye anlatmamalıdır.

Tirmizî ile Darimî’nin Ebu Said’den naklederek rivayet ettikleri bir hadis-i şerifte ise rüyaların en gerçeğinin seherde görülen rüyalar olduğu söylenir.

Rüyada İslamiyet ve Rüyalar Hakkındaki Rüyalar;

 1. nurper (26 Aralık 2013 saat: 15:42)

  Merhabalar,

  Ruyamda ılk kez gordugum ama bızım evımız oldugunu bıldıgım bır evdeydık. Odanın bırınde Peygamber efendımız yuksek bı yatakta yatıyordu yenı vefat etmıstı. Basında abım ve babam beklıyorlardı. Ben dıger odadan Peygamber Efendımıze baktım bır anda gozlerı acıldı ve kalbı fırladı ben yakalamak ıcın pesınden kostum. Merdıvenlerden asaga ınerken yakaladım ve karsıma annem cıktı elımdekı kalbı anneme verdım. Vermemle bırlıkte dil oldu. Krem tupu gıbı sıkmaya basladık ıcınden o kadar guzel kokulu bısey cıkıyordukı cıkanı ellerımıze surduk. Sonra anıden uyandım. Uyanır uyanmaz ellerımı kokladım aynı kokuydu uyandıktan sonra dakıkalarca o sekılde ellerımı kokladım.

  Bu ruyayı orta okul zamanımda gormustum. Aradan uzun yıllar gecmesıne ragmen unutamıyorum anlamını da cozemedım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırım

  Iyı Gunler


 2. Ahmet (29 Aralık 2013 saat: 09:51)

  Merhabalar ben İstanbuldan Ahmet
  30 yaşında evliyim
  Rüyamda Artan boyun arkası ve bel ağrıları şikayetiyle hastaneye gidiyorum. Hastanede yapılan tetkid ve muayenede Doktor benim ”Kanser ” hastası olduğumu söylüyor . Ailem den herkes yanımda bunu öğreniyor
  ve bunun üzüntüsüyle uyanıyorum…
  manalı bir tabiri varsa bana iletirmisiniz ilginiz için çok Teşekkürler…


 3. sevcan (19 Ocak 2014 saat: 10:00)

  merhaba
  rüyamda ağrı dağını eteklerinde bir köydeydim eşimle ve arkadaşlarımızla oraya gitmiştik zirvesine yakın bir yerdi sanırım toprak çatılı bir evin içindeydik ben dışarı çıktım kafamı kaldırdım bir de baktım ki dalları ince ve kıvrım kıvrım olmuş bir ağaç evin damına baktım bu bir dut ağacı yeni olmaya başlamış beyaz dutlar kırmızı da varmıydı araların da hatırlamıyorum ama muhteşemdi ağaç sanki çok yaşlıydı dut ağacını dalları gibi değildi ama dut vardı.rüyamda bu yere eşimle beraber giderken bisiklet sürüyorduk eşim ayrılan yolun sağ tarafını ben sol tarafından gittik ben ordan gitme düşersin o yolda dediysemde dinlemedi ve bisikletten düştü sonra benimle aynı yoldan gitti ama bu yol dik bir yokuştu sonra beraber bu eve ulaştık hayırdır inşallah


 4. tuğçe (07 Şubat 2014 saat: 12:55)

  ben para dolu cüzdan gördüm

  Sonuçta rüyalar ve rüya tabirleri, ‘neden rüya görüyoruz?’ ve ‘rüyaların anlamı nedir?’ gibi meseleler insanoğlu tarafından tam anlamıyla çözülmüş ve anlaşılmış meseleler değildir. İslam dininin tavsiyelerine göre rüyaları, özellikle güzel rüyaları salih kişilere anlatmak gerekir. Çünkü bu özellikteki insanlar rüya tabiri ilmini bilmeseler de rüyaları hayra yorar ve anlatan kişiyi rahatlatırlar, onun kafasını karıştırmaktan veya üzüntü vermekten kaçınırlar. Kötü ve karışık rüyalara gelince; bunların kimseye anlatılmaması ve rüyadan zarar görmemek için dua edilmesi, şeytanın şerrinden Allah’a sığınılması tavsiye edilir.


 5. nur (12 Şubat 2014 saat: 09:06)

  Merhaba
  Rüyamda kendi saçlarımı kesiyordum çok kısa kesmişim ve saçlarım için ağlıyordum düğünde ne yaparım diye daha sonra saçlarım uzadığını gördüm oturdum da ama yine de memnun değildim.Daha sonra dışarı gidiyordum şehrin içinde kuru dağlık bir bölge gördüm parmağıma bakıyorum yüzüğümü bulamıyorum onu arıyorum en son buluyorum inşallah hayır olur


 6. sultan (19 Şubat 2014 saat: 14:46)

  Dun esime ailesi konusunda tartisdim sabaha kadar uyuyamadim zaten ruyamdada babamin ölüm haberini aldim sanki annem aradi hatta sabaha doğru babamin telefonuydu korktum hatta neden kendi telefonundan aramiyor diye.babami sordum annemin konuşmaları endişeliydi sanki beni cagiriyordu memlekete.tamda anlayamıyorum memlekete gitmek için hazirlaniyorum.hayir olsun inşallah diyelim.iyi düşünelim iyi olsun.


 7. sebine (12 Mart 2014 saat: 22:16)

  Selamun aleykum. Ben Azarbaycandan yaziyorum.Ben ruyamda halamin kiziyla bir yere qaliba dugundu tam bilmiyorum gitdigimizi gordum sonra bir markete girdik halamin kizi bana buyuk ici pusteyle yani sizin antep fistigi dediginiz fistikla dolu beyaz bir poşet verdi, sonra ayni o poşetden bir tanede o aldi. Parasini o verdi gitdigimiz yerden ciktiktan sonra onlara gidecektik, daha sonra otobuse bindik iceride bizden baska kimse yoktu birde şofor tabi ama soforu hatiramiyorum varmiş gibiydi qaliba tipki marketdeki satici gibi. Şimdiden cook tesekkurler.


 8. Suzan (28 Mart 2014 saat: 14:34)

  bu rüyayı göreli yaklaşık 18 sene oldu ama unutamıyorum küçük oğluma 5 aylık hamileydim.rüyamda Hz.ALİ’yi Karaca Ahmet’i hazretlerini ve Atatürk’ü gördüm.Karaca Ahmet hz.nin elini öptüm sizi tanıyorum diyorum.sonra HZ.Ali’ye bakıyorum sizi tanımıyorum dedim çünkü gördüğümüz resimlerine benzemiyordu bana kaşlarını çatıyor sonra tanıdım siz hz.Ali’siniz diyorum elini öpmek istiyorum elini çekti ve üzerinde yeşil bir kaftan vardı onun eteğini tuttum onuda çekti.

  bu rüyadan 1 hafta sonra doktor muayenemde ikiz bebeklere hamile olduğumu öğrendim.rüyadan tam 1 ay sonrada 6 aylıken bebeklerim piremeture olarak doğdu ilk doğan oğlum yaşadı 2. doğan kilosu daha ağır olmasına rağmen 13 gün kuvezde kaldı sonra vefat etti.benim öğrenmek istediğim gördüğüm rüyayla bağlantısı var mı?


 9. gizem (04 Nisan 2014 saat: 12:27)

  Merhabalar rüyamda yaşadığım bir evi temizlerken elimde süpürgeyle bahçeye çıkıyorum iki arkadaş var yanımda ve toprağı süpürmeye başlıyorum ilerledikçe arkadaşlar kayboluyo ve ben yeşilliklerin toprağın üstünü süpürmeye devam ediyorum.çöp yemek artıkları dondurma artıkları görüp temizlemeye devam ediyorum sonra anlıyorumki ada gibi bi yerdeyim kıkıya gelmişim kenardayım suya düşmeye yakınım kenarı balçık gibi bastığım yerde suya gömülecek gibiyim ama emekleyip kurtarıyorum kendimi arada çukur gibi suyun gittiği bi yere düşüyorum ve bu büyük bi havuza giden kaydırakmış kayıyorum çok derin mavi bi havuza düşüyorum dipe varinca kendimi yukarı itiyorum yüzüyorum ama yukarı çıkamadan yorulup batıyorum orada kalıyorum.ama boğulma hissi yaşamıyorum sonra uyanıyorum.yorumlarınızı bekliyorum


Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın! Yapmış olduğunuz yorumlar tüm sitemiz kullanıcılarına açık olarak yayınlanacaktır.