RuyaTabirleri.com

Android Uygulamamız Yayında! indir

İstihare hakkında

Ticaret yapmak, evlenmek, bir seyahate çıkmak gibi bir işe niyetlenen kişi, yapacağı işin kendisi için hayırlı olup olmayacağı konusundaki kuşku ve tereddütlerini ortadan kaldıracak hal çareleri arar. Bu noktada yapılması gereken ilk şey; üzerinde karar verilecek olan konunun meşru ve helal olup olmadığını, dini ölçülere uygun olup olup olmadığını araştırmaktır. Kişi kendi düşünceleriyle kesin bir sonuca varamıyorsa en sağlıklı yol istişare yapmaktır. İstişare yapmak; konuyu ehliyetli ve bilgili olan münasip bir kişiyle konuşmak, gerekirse meseleyi bütün ayrıntılarıyla konuşarak onun fikrini almaktır. İstihare yapmak ise; istişare yaptığı halde rahat etmeyen ve üstünde karar vermeye çalıştığı bir işe girişmek, evlenmek gibi konularda halen rahat etmemiş, tatmin olmamış olan kişilerin başvurabileceği bir sünnettir. İstihareye yatmak olarak da anılan bu sünnette, ilahi makamlara dua edilerek ve bazı prosedürler uygulanarak, niyet edilen bir işin hayırlı ve uygun olup olmadığı konusunda rüya görme talebinde bulunulur.

İstiharenin İslam’da ağırlıklı bir yeri olmakla beraber istihare etmek yalnızca İslamiyet’e özgü bir yöntem değildir. Bu şekilde bilgi edinmeye çalışmak antik çağlardan bu yana başvurulan bir uygulamadır. İslamiyet’te ev veya başka bir değerli mal almak, evlenmek, bir işe girişmek, ticarete atılmak gibi konularda karar verileceği zaman 2 rekat namaz kılındıktan sonra namazın sonunda Allah’tan hayırlısını istemek tavsiye edilir. Bu namaz sırasında ilk rekatta Fatiha ve Kafirun suresini, ikinci rekatta ise Fatiha ve İhlas suresini okumak makbuldür. İstihare yapmak bir rüyayla gaipten haber alma olayı değil, niyet edilen bir davranış veya işin Allah katında hayırlı olduğu şekilde gerçekleşmesi için talepte bulunmaktır. Görülen rüyada beyaz veya yeşil renklerinin bulunmasının hayıra, siyah veya kırmızı renklerin görülmesinin de şerre işaret ettiği söylenmekle beraber; peygamberler dışında hiç kimsenin rüyasının sadık olduğunun garantisi olmadığını unutmamak gerekir. Rüya-yı sâdıka yalnızca peygamberlere özgüdür; onların dışındaki kişilerin rüyalarının kesinlikle doğru çıkacağı düşünülemez.

Kişinin istihareye yatma olayından önce karara bağlamaya çalıştığı konu hakkında üstüne düşenleri yapması ve münasip biriyle istişare etmesi gerekir. Rüyalar his, arzu ve ihtiyaçlardan etkilendikleri için kararı sadece rüyada görülenlere dayanarak vermek uygun bir yol değildir. Bazı yanlış anlamalar sonucunda kişiler sadece rüyada gördüklerine yoğunlaşmakta ve istihare namazı arka planda kalmaktadır. Oysa esas olan namazdır. İstihare yapmak müşkül durumlarda ve tereddütte kalan insanlara ruhsal ve manevi yönde güç verir. 2 rekat namaz kılıp Cebab-ı Hakka yönelerek teşebbüs edilecek olan girişim kişinin dünya ve ahireti için hayırlıysa kişinin olaya karşı içinde bir ferahlık ve iç rahatlığı uyanması Allah’tan niyaz edilir. Niyet edilen girişim niyet eden kişinin dünyası ve ahireti için hayırlı değilse de gönüldeki meylin ortadan kalkması dilenir.

İstihareye rağmen bir gönül rahatlaması, bir ferahlama yaşanmaması durumunda istihareye yatmak tekrar edilebilir. İstihare namazı kılındıktan sonra mümkünse dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye dönük olarak yatmak, uyumaya çalışırken içtenlik ve samimiyetle ‘Allah’ sözünü içinden geçirmek güzel davranışlar olarak tavsiye edilir.

İstihare ise şu şekilde yapılır. Yeni bir amaç için çalışmaya başlayacaksanız ilk olarak 2 rekat namaz kılmalısınız. Ardından bu işle ilgili Allah’a dua etmelisiniz. Hakkınızda hayırlı olanı Allah’tan istemelisiniz.

Rüyada İstihare hakkında Hakkındaki Rüyalar;

 1. reyhan (25 Aralık 2013 saat: 20:48)

  Merhabalar. Ben istihareye yattim, ruyamda da bi kiz cocugu gordum.Arkadasim fotografimizi cekmis. Kucagimdaydi sarilmistim mutluyduk gulumsuyorduk. Benim uzerimde su yesili renkte tisort vardi. Ve arkadasimda da deri ceket vardi taba renk dedigimiz renkte. Birde arkadasima kizmistim. Ben pekte bisi cikartamadim ruyamdan bana biseyler soleyebilirmisiniz ? Yardimci olun lutfen. Simdiden teskkurler :)


 2. gülsüm (25 Aralık 2013 saat: 21:05)

  selamünaleyküm.

  rüyamda karanlık bi yerde kulağıma sevdiğimin sesinin geldiğini gördüm ama kendisini göremiyordum. ardından sabah namazında sonra rüyamda başka birinin bana yeşil taşlı bir yüzükle evlenme teklifi ettiğini ve yeşil bir arabayla aldığını gördüm. yüzüğü kağıtlarla dolu bir çöpten çıkartıyordu. manasını çok merak ediyorum yardımcı olursanız çok memnun oluru.

  Allah razı olsun, dua ve selam ile…


 3. erkin (29 Aralık 2013 saat: 12:49)

  ruyamda daha önce çalıştım anaokulunda çocuklara dua ve besmeleye okuyarak onlara ögretmeye çalişıyodum çocuklar sakin duruyolardı fakat okumadan uykuya daldılar mudure hanıma sakinler maşallah ama uykuya daldılar diye söyluyodum bir de ordaki kısık biraz bugulu gibiydi tereddutte kaldım iyi mi kotumu

  iş yeri açmak içn istihareye yatmıştım tereddute kaldım yardımcı olursanız çoook sevinirim allah razı olsun


 4. erkin (29 Aralık 2013 saat: 12:56)

  istihare için yattım ruyada annemin çalıştığı evin sahibinde anneme yardım etmek için konuşuyorum böle yapalım diye daha sonra beyaz kapıyı açıp kapı guzel değişik banyoya giriyorum banyoda musluk lavobalar guzel abdest alıyorum çıktımda annemle vin sahibini namaz kılmak için ayakta bekledini göruyorum işe başlıylım diyorum onlarda namz kılalım öle diyolar okundumu zan diyorum evet diyolar aynı ruyanın içinde aynı ev sahibini evinde makarna ve yarımekmek poşetin içne koyuyorum çöpe atılcakmış annem bayada varmış diyo annem sonra baktımız da biraz azlmış oluyo
  iş içn yatmıştım


 5. erkin (29 Aralık 2013 saat: 13:03)

  tereddutte kalıp tekrar tekrar yattım ruyamda hep tereddutte kalıyorum bir yerde bunda da üç kişiyiz herkes sırayla rahman suresini bir yerini sırayla tefsir ediyor üçüncu benim kalan yerden tefsir edicem ama baştan okuyorum tefsir edeceğim yere kadar geliyorum o anda çok grip oldum için tefsir ederken zorlanıyorum nefes alırken burnum tıkalı oluyo aynı ruyanın içnde mor renk bi ayakabı göryuyorum komşumuzdan bana ayakkabı olmasını istyorum o da benim gördüğüm mor ayyakkabının yeşilini gösteriyor onu da beğeniyorum bi çook görkemli çok uzun çınar ağacına benzer ağaç göruyorum iş açmak için yattım bu üç ruyada da iyi olup olmadığına karşı tereddutte kaldım.


 6. seda (31 Aralık 2013 saat: 22:48)

  merhaba arkadaşlar; Evleniceim kişi için istihareye yattım benim için hayırlı mı değil mi diye.fakat rüyamı anlayamıyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.rüyamda iki erkek aralarında ben birisi liseden sınıf arkadaşım diğerini tanımıyorum.aralarında oturmuş deftere birşeyler yazıyorduk ,sanki ders notu alıyor gibiydik.daha sonra o tanımadığım cocugun bana baktığını hissettim ama ben bakmadım.ikisininde üzerinde siyah gömlek vardı.sonra masada parfüm vardı koyu pembe renkli bir şişeydi kokladım güzelmiş falan dedım sonra rüyam değişti.dışarıdayım ama gece hava karanlık baya.ben ilk okul cocuklarına hosteslik yapıyorum sonra cocuklardan bırını alıyorum evınden ama karanlık heryer.daha sonra servise biniyoruz snra baska bir rüyaya geçiyorum.kurstan bir arkadasımı görüyorum erkek.onunda oturmuş bilgisayarda birşeylere bakıyoruz.yerde oturuyomus ben ona minder veriyorum rengi turuncu al buna otur diyorum.sonra kurstakı arkadasım kalkıyor lavaboya giriyor daha sonra bir arkadasım daha gelıyor bana dıyorkı selçuk nerde bende lavaboda dıyorum.oturma odasına gıdıyoruz koltuga tam oturucam bir beyaz leke var nasıl olduğunu düşünüyorum fakan sonrada uyanıyorum.ben bek bırsey anlayamadım arkadaşlar yardımcı olursanız sevınırım.


 7. goccia (07 Ocak 2014 saat: 22:16)

  merhaba.evlenmeyi cok istediğimm bir kişi için istihareye yattım.hatta defalarca net olabilmek için yattım fakat ben garip rüyalar gördüm.renklerin hiçbirini hatırlamıyorum.rüyam su sekilde tanıdıgım cok guzel bir bayan arkadasımı gördüm.bakire oldugunu vurguluyordu rüyamda.bir anda kendi odamda buldum kendimi orada evlenmek istediğim kişinin arkadası ile sevişiyorduk.uygunsuz bir vaziyetteydik.bana diyordu ki haberi varmı daha fazla ileriye gitmeyelim diyordu.ben umursamaz bir şekilde kapı açık kalmış babam görecek deyip kapıyı kapatıyordum.kapı tekrar açılıyrdu.boyle kapıyı kapatmaya çalıştıkça tekrar açılıyordu.yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim.ayrıca erkek arkadaşımla ayrıyız ama ben onu istiyorum.


 8. Zeynep (10 Ocak 2014 saat: 15:22)

  Merhaba. Dun gece istihare namazina yatmistim. Esimle aramizda cok buyuk sorunlar yasiyorum ve istihare namazina yattim
  Ruyada siyah karga gordum. Agizi ile birseyler tiftikliyordu biz(Annemler) ise onu durdurmaya cabaliyoduk fakat o buna izin vermiyodu ve bize agziyla saldirmak istedi. Biz ise geri adim attik. karga Donup ve tekrar tiftiklemeye calisiyodu biz bidaha durdurmaya calistigimizda karga param parca oluyodu ici disina cikmisti resmen. Ve o parcalandiginda icime bir huzur ve ferahlik girmisti. sanki bir beyaz Isik gorur olmustum ve uyandim.


 9. derya (13 Ocak 2014 saat: 05:55)

  selam kızımın evi soyuldu kim olabilir bişy görürmüyüm die işistihare namazına yattım…bir kadın var bizim düşmanımız oluyomuş kaçıyo bizden ama çocuğu bizim yanımızda olduğu için geliyo ben onu sürekli dövüyorum ama hiç bişey olmuyo ona o kadının birde kadın arkadaşı geliyo onu elimden alıyo iki birlikte iki bıçakla bana saldırıyo ama benim elm kesiliyo canım yanmıyo aynı anda çocuğu olan kendini yaralıyo napıyosun diyorum sen yaptın dio ben yapmadım güzel oyun yaptım sana dio karşıma geçip asma yaprağı yiyor bende ona kızıyorum yaprağı bırak misafirim gelecek die oda dioki git çamaşırlarına bak tertemiz olmuş gidip bakıyorumki tül ve çarşaf var bembeyaz ama suyu bulanık geri dönüyorm kadın yok ama bir adam ve kızımın kayınvalidesi çay içiyo rüyada gördüğüm iki kadınıda tanıyorum bu onların yaptığı anlamınamı geliyo acaba tşk ederim yorumlarsanız sevinirim


 10. büşra (13 Ocak 2014 saat: 12:51)

  selamunaleyküm.
  benim evlilik düşündüğüm biri vardı çok seviyorduk birbirimizi ama bazı nedenlerden dolayı ayrıldık. ve ben istihareye yattım.ve öncelikle bu kişi benım hayrımda mı değil mi diye dua ettim sonra da eğer değilse de evleneceğim kişinin suretini göreyim diye dua ettim.rüyamda evimin odasına birinin girdiğini görüyorum hayal gibi geliyor ama girdiğinden de eminim gireni tanımıyorum ama genç biri olduğunu gördüm. tum odayı arıyorum ama bulamıyorum daha sonra yatağımın altından biri çıkıyor ama o genç kişi değil yaşlı çok çirkin biri çıkıyor birşeyler anlatıyor ama anlaşılmıyor ben çok korkuyorum. daha sonra uyandım ve tekrar uyudum bu kez de ruyamda nerede olduğumu bilmediğim bir şehirde yanımda 3 arkadaşla yürüyoruz ve yanımda ki kızlardan birine araba çarpıyor. doktorun biri geliyor mudehale ediyor sonra ayrılıyoruz ve bir zamandan sonra yine o doktorla karşılaşıyoruz kalabalık bir ortamda yemek yiyoruz. böyle bir rüyaydı yorumlarsanız gerçekten çok mutlu oluyorum. teşekkurler…


 11. aylin (14 Ocak 2014 saat: 18:51)

  merhaba.. rüyamda sevdiğim kişinin evine gidiyorum evde kız kardeşi ve annesi vardı (gerçekte kız kardeşi yok abisi var sadece) annesi bana beyaz mendil veriyor ve ben burnumu siliyorum ardından sevdiğim kişi esmer bir kızla eve geliyor bana diyorki sen yabancı değilsin bu gece git bende ona gidersem bir daha asla dönmem diyorum ve o esmer kız bi sekilde gidiyor ben kalıyorum 2 oda yan yana aydınlık odada oturuyoruz hep birlıkte sonra telefonum çalıyor karanlık odaya gidiyorum abim arıyor ama reddediyorum aramayı. sevdiğim kişi yanıma geliyor kim diye soruyor ve ben sarılıyorum ona oda bana bu gece sabaha kadar bizim diyorum ve öpüyorum onu sizce ne anlama geliyor…. yorumlrsanız sevinirim şimdiden teşekkürler..


Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın! Yapmış olduğunuz yorumlar tüm sitemiz kullanıcılarına açık olarak yayınlanacaktır.