RuyaTabirleri.com

Android Uygulamamız Yayında! indir

Rüyalar ve Bilinçaltı

Uyku laboratuarlarında yapılmış testler ve araştırmaların gösterdiği gerçek şudur ki hemen herkes bir gecede 4-5 tane rüya görür ve hayatımızın ortalama 5 yılı rüya görerek geçer. Rüya görmek olayına yüzeysel bakıldığında rüyaların bazı anlamsız ve dağınık görüntüler olduğu düşünülebilir; ama derinlemesine bakıldığında rüyalarımızın ruh halimize, geçmişte yaşadığımız bazı olaylara, bizi etkileyen şeylere, düşünmekten kaçınmaya çalıştığımız konulara işaret ettiği görülür. Herkes rüya görür; ‘rüya görmüyorum’ diyen kişiler rüyalarını hatırlamayanlardır. Rüyalarını hatırlayan kişilerin büyük bir kısmı ise rüya yorumu yaptırarak gördükleri görüntüleri anlamlandırma ihtiyacı duyarlar. Doğuştan gelen özümüz olan, milyarlarca yıla yayılmış yaşam deneyimlerinden süzülmüş olan bilinçaltı, en çok rüyalar sırasında ortaya çıkar.

Bütün zihninizi bir buzdağı gibi düşünün. Bilinçli zihin buzdağının suyun üstündeki küçük kısmıdır, bilinçaltı ise suyun altında kalan dev büyüklükteki asıl bölümüdür. Uyanık olduğumuz zamanlarda faaliyette olan kısım bilinçli yanımızdır, uykudayken ise bilinçdışı zihin ortaya çıkar ki bu bölüm hayatımızda asıl etkin olan bölümdür. 7/24 faaliyet halinde olan bilinçaltı uyumaz, bilinçli zihin uyku halindeyken de çalışmaya devam eder. Bütün istem dışı vücut fonksiyonlarını kontrol eden bilinçaltının bir nevi otomatik pilot, bir hafıza deposu olduğunu düşünebilirsiniz. Bilinçaltı biz farkında olmadan bilinçdışı çalışan, biz uyku halindeyken vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan kısmımızdır. Olağanüstü kapasitesine karşın bilinçaltı saftır; bilincin ona söylediklerine inanır. Örneğin bir yiyecek maddesinin midenizi bulandırdığına inanırsanız bilinçaltınız size o yiyecek maddesinin kokusunu her durumda ve her zaman buldurur, kimsenin fark etmediği bir hafiflikte olsa bile sizin onu fark etmenizi sağlar.

Rüyalarımızı anlamakta güçlük çekmemizin ve bizi etkileyen bu görünümler için rüya yorumu kitaplarına, sitelerine başvurma ihtiyacı duymamızın esas nedeni onlara günlük dilin, bilinçli zihnin gözü ile bakmamızdır. Oysa rüyalarımız aynı zamanda doğanın da dili olan bilinçaltı dili ile konuşurlar. Rüya görmek kişilere yaşadıkları duygu trafiği ve ruh halleri ile ilgili birtakım ipuçları verir. Hayatınızın negatif etki altında olduğunuz, huzursuz ve sıkıntılı olduğunuz dönemlerinde bu etkiler bilinçaltınıza da yansır ve gördüğünüz rüyalar çoğunlukla korkutucu olmasa bile huzursuz edici ve sıkıntı verici, olumsuz duygular uyandıran rüyalar olur. Pozitif etkiler altında olmanız ve kendinizi iyi hissetmeniz de aynı şekilde bilinçaltınıza yansır ve böyle dönemlerdeki rüyalarınızın büyük kısmı güzel duygular uyandıran, ferahlık ve mutluluk veren rüyalar olur.

Günümüzde bazı hastaların tedavisi için rüya analizi yöntemini kullanan doktorlar vardır. Rüya yorumları ne kadar batıl dünyaya ait olgular olarak görülse de yaşadığımız dönemlerde birçok bilim adamı özellikle bazı psikolojik sorunların tedavisinde rüyalardan faydalanmaktadır. Rüya görmek olayından farklı bir yaklaşımla yararlanan bu bilimsel uygulama elbette ki rüyaların gelecekten haber veriyor olabileceği düşüncesine dayanmamaktadır. Bilinçaltının derinliklerine atılmış olan negatif kayıtların ortaya çıkarılmasına dayalı bir psikiyatrik tedavi yöntemi olan rüya analizi, unutulmuş gibi görünen ama kişileri bir şekilde olumsuz etkileyen bu kayıtların ortaya çıkarılmasına çalışılmasıdır. Psikiyatri bilimine göre rahatsız eden, hastalık yapan şeyler hatırlananlar değil, hatırlanmayanlardır; bilinçaltının karanlık bölgelerine itilmiş olanlardır. Birçok bilim adamı bu yöntemin iyileştirici özelliğine inanmaktadır.

Ruhumuzdan bize gelen mektuplar olarak da düşünebileceğimiz rüyaların tanrıların anlam, derinlik ve mecaz açısından son derecede zengin olan dili olduğu ve bizi uyku halinden yaşama uyanma haline yönelttiği kabul edilir. Arnold Mindell adlı ABD’li bilim adamı bilinçaltına farklı bir yaklaşımla ‘rüya nesnesi’ adını vermiştir ve onu bir nehir gibi ara vermeksizin akan bir rüya olarak görür. Mindell’e göre rüyalarımız bu bütünlüğün içinden çekilmiş fotoğraflardır. Psikolog Erich Fromm ise rüyaların unutulmuş bir dil olduğunu ve rüyalarla hayallerin zihnimizin en önemli ifadeleri arasında yer aldığını söyler.

Bilinç perdesi tarafından gizlenmiş olan birçok şey biz uyku halindeyken bağlarından kurtularak serbest kalır. Rüyalar benliğimizin veya evrenin henüz bilmediğimiz gizli gerçeklerinden bize doğru simgeler veya doğrudan görüntüler halinde gelir. Psikologlar kişi uyku halindeyken bilinçaltının mesajlarına daha kolay ulaşır; zira bilinçaltı uyku sırasında kontrolümüzde değildir ve bazen kendini tamamıyla ortaya sürer.

Rüyada Rüyalar ve Bilinçaltı Hakkındaki Rüyalar;

 1. tugba (28 Aralık 2013 saat: 10:46)

  ben şuanda eşimle ayrı yaşıyorum bugün rüyada gördüm yağmur yağıdın ıslandık bir toprak eve sınğındık cinsel ilişkiye girdik iki kere sonra yaş pasta yedik pasta beyaz renk de eşimin dayısı inek kurban etmiş kırmızı etler gördüm eşimin dayısı benimle hiç konuşmadı sonra kaynanam la gezmeye git ki gittim yerde benimle kimse konuşmadı yorumlarsanız sevinirim acaba eşimle tekar birleşeceğiz mi?


 2. furkan (01 Şubat 2014 saat: 12:59)

  Yaren diye bir kızı rüyamda görüyorum.Yaren beni sevdiğini söylüyor. Ben çok mutlu oluyorum cuma günü bunları söylüyordu. Hafta sonu geçtikten sonra pazartesi okula gidince bir arkadaşıma bana Yaren beni sevdiğini söyledi diyorum.Sonra uyanıp tekrar uyuyorum ve rüyaya olduğu yerden devam ediyorum.Sonra rüyamda uyuyup uyandığımı görüyorum. Yaren beni seviyor diyorum bundan mutlu oluyorum ve bunlar galiba rüyaydı diyorum oda bana yok bunlar rüya değil diyordu. Rüyamı gerçek sanıp rüyamda uyanıp ne güzel rüyaydı diyorum rüyamı gerçek sanıyorum (rüyamda)ve 4,5 defa uyuyup uyanıyorum ve en son Yarene onu sevdiğimi söylüyorum çok mutlu ve heyecanlanıyorum kalbim sıkışıyor ve oda gülerek bende seni seviyorum diyor. Ve tekrar uyanıp uyuyorum bir sahnede galiba tiyatro sahnesinde bana şarkı söylüyordu üzerinde kırmızı bir takım elbise vardı içinde beyaz bir gömlek parmahında bir yüzük vardı.


 3. gülsüm (19 Şubat 2014 saat: 17:32)

  Esimle bosaniyoruz iki oglum var kucuk oglumun 4. Kati camindan atlayarak intihar ettig ini gordum yaşlı kadınlar vardı evde esimin soyledigi biseylealay edip oyle olmaz boyle olur derlerken çocugum atladi camdan.arkasindan atlamayi dusundum tutamam diye vazgectim asagiya baktigimda yuzustu cenesini uzerine dustugunu gordum geri zipladi yana dustu rengi soldu sonra kalkip akrobatik hareketler yapti travma yasadigi icin boyle yapiyor dedim buyuk ogluma.bağırıyorum sesim çıkmıyor esime sesimi duyurmak icin cama vuruyorum cocuk gitti intihar etti diyorum o da heman asagi kostu aglayarak uyandım :( cevap yazarsaniz sevinirim…


 4. Elif (21 Şubat 2014 saat: 07:28)

  Rüyamda kuzenimin uyuşturucu kullandığını gördüm. Uyuşturucu paketlerinin birazını bizim evde,birazını da
  kendi evinde saklıyordu.Foyası ortaya çıkacak diye çok korkuyordum.Kuzenim uyuşturucu paketlerini bizim evin çok gizli yerlerine saklamıştı ama annem bahar temizliği yaparken paketleri buldu ve bana bu ne anlama geliyor diye sordu bende ağlayarak ve istemeyerek kuzenimin uyuşturucu kullandığını açıkladım. Çünkü elinde sonunda ortaya çıkacaktı.


 5. sermin (22 Mart 2014 saat: 11:07)

  rüyamda biryere gidiyorum metrobüse ulaşmaya çalışıyorum bana tarif ediyorlar,işte şurdan geçince boğaz köprüsünü göreceksin oraya yakın diyorlar.Bende ilerliyorum boğaz köprüsünü gördüm sonra penguen görüyorum bir kaçtane bende normalde penguenleri çok severim .onlardan korkmuyorum bana doğru geliyorlar tam olarak bir saldırı değil ama biri bacağıma diğeri de elime falan yapışıyor ben onları çekmeye çalışıyorum üzerimden çünkü huylanıyorum.Bir tanesi elimi kaprı ama canım yanmıyor ben elimle onları alıp itiyorum.Başkaları var etrafta ama başkasının yardım etmesini istemiyorum.Ben hallederim diyorum ve uzaklaştırdım onları .Sonra bir adam geliyor adamla beraber yem hazırlıyoruz penguenlere.Ben onlara yem hazırlıyordum bu onlara iyi gelecek diyorum.yorumlarsanız sevinirim


 6. bilge (09 Nisan 2014 saat: 23:07)

  Ben cidden çok kötü rüyalar görmeye başladım, şu son birkaç gündür bir sürü kötü şeylere bulaşıyorum. Aşırı alkol, aşırı sigara ve sonunda intihar ettim. Sadece bunu yaparsam mutlu olacaktım. Ama gerçekte hiç intihara kalkışmadım. Ergenlik yüzünden mi bilmiyorum ama bu beni korkutuyor. 7 katlı binadan aşağıya atladım ve bu beni uyandırdı. Uyuyamıyorum ve titremeye başlıyorum. Neler oluyor yani iyi bir şey olmayacağını biliyorum ama yorumlarsanız memnun olurum.


 7. fatma (15 Nisan 2014 saat: 12:58)

  rüyada 3 tane kedinin üzerime doğru geldiğini gördüm ve bana saidıryorlardı 1 tanesinin ağzına elimdeki bir meyveyi fırlattım ve giti diğerleri bana saidırdı ben kactım daha sonra babamın kedilerin kafasını tek tek koparıp attığını gördüm kesik kedi başıydı heryer.
  rüyadan çok etkilendim ve korktum son günlerde bi sıkıntı var içimde kötü rüyalar görmeye başladım ayrıca kedilerden pek hoşlanmam küçüklüğümden kalan bir pisikolejik bana kedi saldırmıştı.
  teşekkürler.


 8. dilek (28 Nisan 2014 saat: 01:29)

  rüyamda yenı tanıstıgım komsularımla ve ev arkadşalrımla birlikte bir eve giidyorduk kalabalık bır gruptuk. sonra o evde bazı insanlara yardım ettığını soyleyen insanlar vardı ve biz merak ettik yardım aldık. daha sonra arkadaşlarım tek tek kayboldu ve onlara işkence yapılırken gördüm ellerınden kaçmayı başaramadık ilk başta ama sonra tuttular ve iğne yaptılar agızları yüzleri bile çok değişti çok korktum rüyamda . daha sonra bir şekilde kaçtık ve bööyle kurumus kanyon gıbı bır yerde kaçtık arabamız bozuldu heryer karanlıktı ,çok kafa karıştırıcıydı . neyse son olarak bir sürü ınsan gorduk ve saklandık sadece 3 kişi kaldık yaşayan saklandık sonra tam hatırlamıyorum ama sanırım insanlardı çiğ köpek kedi ve ölmüş insan yiyorlardı . son zamanlarda bu tarz rüyalar görüyorum ve korkuyorum yorumlarsanız çok sevınırım..


 9. serhat (30 Nisan 2014 saat: 04:28)

  Kalabalık bir at topluluğu vardı rüyamda önce güzel heybetli boylu boslu kahverengi bır ata sonrasında ondan beyaz(alalı) heybetli bir ata bindim. sonrasında kahverengi daha kısa fakat güçlü(kaslı) bir ata bindim.Her bindiğimde merdivenden indim,çıktım, diğer ata bindim. Bu arada uyandım ne demek olabilir acaba? 3 ata binerkendende sanki haksızlık olmasın bu atda çok güzel diğerlerinden kısa olsada diye düşünüyordum,diğerlerindan kısa olsada kasları çok belirgin bir atdı.


Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın! Yapmış olduğunuz yorumlar tüm sitemiz kullanıcılarına açık olarak yayınlanacaktır.