RuyaTabirleri.com

Android Uygulamamız Yayında! indir

Tekrarlanan rüyalar hakkında

Rüyalar hakkında yapılan araştırmalar, testler, deneyler sonucunda birtakım istatistikler oluşturulmuş; konu henüz tam bir açıklığa kavuşamamış olsa da rüyalara dair gerçekler ortaya çıkmış, rüyaların bir çeşitlilik arzettiği görülerek rüya türleri sınıflandırılması yapılmıştır. Yoğun ve yorgun olan, kafası sürekli bir konuyla meşgul olan kişiler karmakarışık olaylar şeklinde olan veya ilgilendikleri konuyla ilgili rüyalar görürler. Bu durum gerçek rüya olarak değil etkisinde kalmak olarak değerlendirilir ve bu tip rüyalar yorumlanmaz.

Genellikle iyi bir şekilde başladıktan sonra korkutucu ve hatta dehşet verici bir boyut kazanmaya başlayan kabus ve karabasan türü rüyaların açıklaması psikanalistler ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından yapılır. Sürekli aynı rüyayı görmek olarak tanımlanan tekrarlanan rüyalar çoğunlukla bir mesaj içeren rüyalardır. Uyuyan kişiler rüyalarında çeşitli şeyler görür ve uyandıkları zaman da bu gördüklerini hatırlarlar; bu tip rüyalar yorumlanabilir rüyalardır ve rüya tabiri dediğimiz olay daha çok bu tarz rüyalar için gereklidir. Genellikle sezgisi güçlü olan insanların gördüğü olduğu gibi çıkan rüyalar ise ‘gerçek rüya’ olarak da bilinir ve böyle rüyalar gören kişilerin gördükleri düşü iyi değerlendirmeleri tavsiye edilir.

Aslında birçok rüya mesaj verme niteliğini taşır; fakat rüyaların büyük kısmı uyandıktan sonraki 10 dakikanın içinde unutulmaktadır. Uykudan uyandıktan sonra günlük hayatımıza, yapmamız gereken işlere yoğunlaşırız ve rüyada gördüklerimiz de hafızamızdan silinir. Tekrarlanarak görülen rüyalar için ise bunu söylemek pek mümkün değildir. Bu tip rüyalar negatif görünmeyebilir fakat içerdikleri konular çoğunlukla korku ve tedirginlik gibi duygular uyandırır. Tekrarlanan rüyalar kişinin dikkatini gördüğü rüyaya çeker ve adeta rüyasıyla yüzleşmesini sağlamaya çalışır. Bu tarz rüyalar günlük, haftalık veya aylık olarak tekrarlanabilir ve kabus özellikleri gösterdiğinden ötürü daha kolay hatırlanır, rüyayı gören kişinin dikkatini çeker. Rüya yorumlamak bu tür rüyaların yorumlanması söz konusu olduğunda daha da önemli bir hal alır, çünkü çoğunlukla bir mesaj içeren bu rüyaların yorumları da kendileri kadar karmaşık olabilir. Sürekli aynı rüyayı görmek seyrek rastlanan bir durum değildir; bu tip rüyalar oldukça yaygındır ve insanın karşısına çıkan olaylar ve problemler rüyanın tekrarlanmasını tetikleyebilir. Gördüğü düş sanki insana bir şeyi anlatmak, hatırlatmak için umutsuzca çaba göstermektedir.

Günlük yaşamları içinde belli bir konuyla çok fazla haşır neşir olan kişiler sürekli olarak bu konuyla bağlantılı rüyalar görüyorlarsa bu daha anlaşılabilir bir durumdur; beynin gün boyunca meşgul olduğu şey rüyaları da etkilemektedir. Bilinçaltı bir şekilde boşaltılabilir, dinlendirilebilirse bu rüyaların arkası da kesilebilir. Fakat durum böyle değilse tekrarlanarak görülen rüyaların bir mesaj taşıdığı, rüyayı gören kişiye bir şeyler anlatmaya çalıştığı kabul edilir. Tekrarlanan rüyalar genel olarak bireysel zayıflık ve korkulara, ya da kişinin geçmişinde veya yaşadığı zamanlarda var olan bir şeylerle başa çıkmakta yetersiz kaldığına işaret eder. Bu rüyalarda bulunan model ve şekillerin kişi hakkında çok değerli bilgileri ortaya çıkarması mümkündür. Devamlı aynı rüyayı görmek çözümsüz bir problem veya durumu, bilinçaltında bulunan ve anlaşılmayı isteyen gizli bir mesajı, bir çakışmayı vurguluyor olabilir.

Tekrarlayan düşlerin içerdiği, anlamamızı istediği mesajın çok güçlü ve önemli olması mümkündür, tekrarlanan rüyalar; kişi bu mesajı alıncaya ve buna göre davranıncaya kadar kaybolmayabilir. Bu rüyalara doğru ve sağlıklı bir rüya yorumu getirilmesi de bu sebeple, özellikle önemlidir. Hep aynı rüyayı görmek olayının üstesinden gelebilmek için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bunun için kendi içinize bakmaya ve orada göreceğiniz herşeyle yüzleşmeye istekli ve hazır olmanız gerekir. Mesela vicdanınızı rahatsız eden bir şey yapmış olabilirsiniz. Bunu kime karşı ve ne şekilde yapmış olursanız olun, konuyu açığa çıkarmak size ne kadar güç ve/veya utanç verici gelirse gelsin bunu yapmanız gerekir.

Tekrarlanan rüyalar aracılığıyla size verilmek istenen mesajı çözdüğünüz zaman bu rüyalar muhtemelen değişecek veya ortadan kaybolacaktır. Bu noktada rüyanızın bütün ayrıntılarını yazmak ve yazılmış olan en küçük noktayı bile incelemek işe yarayacaktır. Bu küçük noktaların rüyanın en can alıcı kısmını oluşturması ve tekrarlanan rüyanın anlaşılması için yardımcı olması mümkündür.

Rüyaya tarafsız bir gözle bakmaya çalışmak da son derecede önemlidir. Rüyaya karşı duygusal ve tepkili olmamaya, ana hatlara ve sembolik unsurlara yoğunlaşmaya çalışmak gerekir. Rüyalar çok zaman derine inmenizi ve alt anlamları fark etmenizi engelleyecek rahatsız edici bileşenlerle doludur. Bu durumun bilinçaltınızdan kaynaklanan bir savunma yöntemi olması mümkündür ve tekrar eden rüyanızı anlamak için bu savunma mekanizmasını yıkmanız gerekebilir.

Bunları yaparken kişinin kendini gerçekten, bütünüyle, her yönüyle kabul etmeyi öğrenmesi de gerekir. Sabır esastır; tekrar eden rüya hali rüyanızın içerdiği mesajı anladığınızı ve yapmanız gereken şeyleri yaptığınızı düşünmenize karşın devam ediyorsa umutsuzluğa kapılmamanız gerekir. Belki de yanılıyorsunuz, belki de elinizden geleni yaptığınıza inandığınız halde gözden kaçırdığınız veya görmezden gelmeye çalıştığınız noktalar vardır.

Rüyada Tekrarlanan rüyalar hakkında Hakkındaki Rüyalar;

 1. Serhat (27 Aralık 2013 saat: 06:27)

  2 gun ust uste ayni ruyanin devamini gormus gibiyim.once bir otelin lobisi gibi buyuk bir yere merdivenlerden iniyoruz yanimda senelerdir tanidigim bir arkadasim var ve suan onunla gorusmuyoruz.neyse bu arkadasimla lobiye gittigimizde ne oluyorsa artik biranda silahli bir catisma basliyor biranda kacismay basliyoruz birisi pesimden kosuyor ve devamli ates ediyor bana bir anda nerden oldugunu anlamadigim birsekilde elime silah geciyor yuzyuze kaldigimiz biranda ates ediyorum ama icinde mermi yok ve donup tekrar kaciyorum ve kacmayi kurtulmayi basariyorum.bu olayin yanimdakiarkadasimdan kaynaklandigini dusunuyorum devamli ve uyaniyorum .Ertesi gun ruyamda yine ayni arkadasimla ayni otel gidiyoruz kendi kendime diyorumki daha dun basimiza neler geldi niye ayni yere gidiyoruz.ardindan arkadasimla havuza giriyoruz havuza girerken arkadasim kafasini vuruyor bende umursamaz tavirla havuza daliyorum.havuze egimli biyerden kayarak giriyorum kaydiraktan kaydiginizi dusunun yuz ustu kayarak havuza giriyorum.sonra otelden ayriliyoruz otele geri geldigimizde yine merdivenlerden.inerken karsimiza bir kalabalik cikiyor biranda herkez silahlari cikarip bize ates etmeye basliyor ben.kosa kosa kendimi otelin disina atiyorum ama sadece binadan cikiyorum bahcesinde kosarken.biranda dizkapaklarima kadar uzanan dimdik cimlere denk geliyorum ve onlarin arasina saklaniyorum o esnada ne yaptiklarini anlanadigim iki insan yari ciplak erkek ve bayan etrafimda kosusturuyorlar korkuyorum yerimi belli edecekler diye ama sonra kosarak uzaklasiyorlar ve uyaniyorum


 2. emine (11 Ocak 2014 saat: 20:15)

  Karagül filmindeki özlemi gördüm ben cok guzel bir kosk gibi bir yerde oturuyomusum ve arkasi ayni duvar gini dumduz ve cok uzun ve çitlerle cevriliymis bir kiz arkadasim ve erkek arkadasimla bana gelinlik almaya gidiyoruz biz giderken özlem daga cikmis sonra eve birileri saldiriyo ozlem atliyo yere ve cok derin bir yer duserken o kafasina vuruyo ah emine ah diyo bana bizde umursamayip gidiyoruz yolumuza sonra uyaniyom


 3. turgut (18 Ocak 2014 saat: 18:22)

  ben 4 5 defadır aynı rüyayı görüyorum rüyamda eski bir ev teyzemin yıllar önceki eviydi gecekondu iki katlı biryer eşimlede bu ewde imam nikahımız olmuştu ama nedense rüyamda baldızımı o ewde defalarca görüyorum kendisi şimdi dul ama bir anlam veremiyorum ne olur yardım edin ben bu rüya haricinde çoğu zaman rüyamda görüyorum oda beni görüyo yani bunun açıklaması sizlerce ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum


 4. cagla (03 Şubat 2014 saat: 21:48)

  Merhaba ben 3 yildir ara ara surekli ayji ruyayi ve o ruyanindevamini goruyorum. Bir denize uzaktan bakiyorum. Ruyamda birisi denizin kabaracagini ve felaket olacagini soyluyor. Hemen kacmam icin beni uyariyor. Bir sonraki ruyamda ayi denize farkli yerden bakiyorum bana dev dalganin yaklastigini soyluyor. Yine birinde dalga kabariyor insanlarin uzerine geliyor ben izliyorum iste ben ruhamda gordum anlayamadim biliyordum bunun olacagini diyorum. En son 1 hafta once yine gordum bi arkadasim ile birlikte bir dagin ustunden denize bakiyoruz. Arkadasima denizin kabaracagini ruyamda 3 yildir bunu gordugumu emin oldugumu soyluyorum o bana inanmiyor ve sonra deniz kabariyor biz kaciyoruz . Ben bu ruyadan hic bisi anlamiyorum. Yok mu yorum yapacak biri


 5. gözde (04 Şubat 2014 saat: 09:59)

  Uç yildir memleketimden ayri bir yerde yasiyorum ailemle. Uç yildir da ayni ruyayi görüyorum. Kime anlatsam ne yapsam ne etsem çözüm bulamadim. Psikiyatrilere gittim tonlarca ilaç vermekten başka birşey yapmadilar. Evet çok silinti çektim. Gördüğüm rüyaya gelince annem ablam ve ben. Hep ayni eve gidiyoruz. Vokmasi zor tirmanma ve güç gerektiren bir yer inşaatlar ile dolu bir apartman. Ama hep eve girmeyi basariyoruZ . merak ettiğim neden hic ilerlemiyor bu rüya kabusveya dduş hep ayni yerde uyaniyorum kendimi balkonda birşeyler ile ugrasirken görüyorum. Asidi yuksek bakilamayacak kadar. Ve çoğu zaman uyanip konusuyormusum ama konuştuğumu hatirlamiyorum. O kadar ilerledi ki ve o kadar rahatsizim ki bu durumdan sanki gerçekten o yolu tirmaniyorum gerçekten yoruluyorum bozumu acip uyandigimda. Beynim artik hiçbirşeyi hafizama yerleştirmiyor. Unutuyorum. Bana neredeyse otuz kere söylenmesine rağmen unutuyorum. Tek unutamadigim ruyalari.. Hemen hemen hepsini hatirliyorum ve bazen ikilemde kaliyorum gerçek miydi rüya miydi ben mi kurdum o hayali yoksa ruyamiydi. Hatirlamiyorum.


 6. Aysel (28 Şubat 2014 saat: 01:44)

  merhaba bizim koydeki evimize hirsiz dadanmisti buna karsilik gordugum ruya; Biz turkiyeye gitmisiz bende babamin kuzeninde oturuyormusum sıkıldım dyerek eve donuyum dıyorum 2 ev arasında boslukta hırsızlar yine geldi diyim diyor abla geldi geldi diyorum b şekilde o an geçiyor gece babaannem bana sen uyuma damdan izle diyor tamam diyorum gece oluyor ayak sesleri falan duyuyorum uçuyorum aşağıya doğru biriyle konuşan köpek vardı ‘burda durmamı istedi ben duramıyorum artık’ falan dedi uyandığımda da korktum aynı rüyayı bi o evde birde evimde gördüm.


 7. duygu (04 Mart 2014 saat: 23:25)

  Merhaba…sürekli eski sevgilimin ailesini görüyorum rüyamda.yaklasik 5 aydir birbirine benzeyen fakat ayri rüyalar..örneğin birinde,eski sevgilim yeşil beyaz üniforma gibi bir kiyafetle bana sinirli sinirli bakiyor..sonra ben bir an arkami dönüyorum..tekrar ona bakmak icin döndüğümde orda olmadigini goruyorum..daha sonra birden denizin ortasinda onun annesiyle araba gibi birseyle gidip gidip geri dönüyoruz..ve denizin ortasindan gecerken babasi nir kayiğin icinde öylece bakiyor..birde,onlari hep oturduklari evden tasinmis olarak goruyorum..yine de babasi binadan cikiyor ve bana 2 tane küçük cocuk birakip uzaklasiyor..sonra cocuklardan biri bisikletle kaciyor..digerine sen burada bekle ben hemen geliyorum diyorum..onu yakalayip ikisini de anneme teslim ediyorum..merdivenlerden cikiyorum ve orda kücük bir bebek kakali bezini cikarmis agzina yuzune bulastirmis goruyorum ve temizliyorum..birkactane yasli kadin yanimdan geciyor..gibi gibi bir suru ruya..cogunu hatirlamiyorm bazen..ama bu ruyalar beni cok yoruyor..


 8. Arzu (26 Mart 2014 saat: 20:17)

  Merhaba , ben aylardir ayni ruyayi görüyorum ve bu durum acikcasi artik kabusa dönüsüyor ! 1.5 sene once ayrildigim nisanlimi goruyorum her gece ve asagi yukari hey ayni seyler tekrarlaniyor ! Ailecek oturuyoruz ve eski nisanlimla ben birden karsi karsiya geliyoruz ve birbirimize bakisiyoruz ondan sonra kendisi uzaklasiyor ve her seferinde bana gel konusalim diyor ! ben konusmak istemiyorum ama icim gidiyor ondan sonra konusuyoruz ve barisiyoruz ! El ele yuruyoruz !


 9. Dilek (26 Mart 2014 saat: 20:40)

  Merhaba, ben yakalasik 6 aydir ayni ruyayi goruyorum ! Eski nisanlimi ve ailesini goruyorum kalabalik bir ev ortamindayiz ! Ben oturuyorum ve bir an eski nisanlimi goruyorum ve saskinlikla ona bakiyorum o da bana goz goze geliyoruz ondan sonra kendisi gidiyor ve tam ben evden cikarken yanima geliyor ve senle konusmamiz gerek diyor ! Ben onun gozlerine bakiyorum ve ondan sonra eskisi gibi tekrar birlesiyoruz !


 10. merve (05 Nisan 2014 saat: 08:58)

  Meraba ben bu ruyayi 2 gun ustuste gordum. Oncelikle ben bir asansordeyim. Ve birinden kaciyorum. Asansorde biri daha var ama kim oldugunu gormuyorum. Hemen 6. Kat dugmesinr basiyorum. Defalarca baiyorum. Kapiyi arkadan ittirieyorum. Yanimdaki kiside ittiriyor. Asansor haraket etmiyor sonra birden yukari cikiyoruz. Asanarun kapisini acar acmaz . Yerde bir adam oturuyor. Takim .elbiseli ama ustu basi daginik. Eliyle gozlerini tutuyor. Ciglik atiyorum eger kagida benden ozur dilemesini yazarsa polise vermeyecegimi soyliyorum. Elime iki tane kucuk kupa tarzi bisey veriyor. Kapaklari kapali. İcinde meyveli bir yogurda benze parcqciklar var. Diger elime de kagit veriyor. Daha sonra biranda bombos ama daha once gordugum bir arsaya geliyouz. Sonra arabaya biniyouz. Ben iniyorum kaza yapiyor. Bir genc adamin arabasina carpiyor. İcinde de 8 yasinda felan bir cocuk daha var. Cocuk oluyor. Bende o sirada genc adama yardim etmeye gidiyorum. Sonra bana kagit veren adam kör olmus bi sekilde beni ariyor. Elimdeki o kupalari ve kagidi istiyor. Kör oldugu icin hemen arsada biyere sakliyorum. Poşet sesinden yerlerini anliyor posetten cikarip elime aliyorum kagidi ve kupalari. Poseti kör adama dogru atiyorum. Sesine geliyor. Daha sonra adam ortadan kayboluyor. Bende kendi arabama biniyorum ve genc adami arbama alicakken elimi adamin sirtina dayiyorum adamiin arkasinda hayalet gibi o kucuk cocuk havada asili duruyor. Gozleri cikartilmis ve yuzu kan icinde. Bana YAPMA YAPMA diye sesleniyor. Bende adami almiyorum arabama . Binip basiyorum gaza ve yanimdaki kagit aklima geliyor kagidi acip okuyorum soldan saga dogru yamuk yazilmis iki satir bir yazi var. Gozume en cok Y harfi batiyor. Ama yaziyi okuyamiyorum. Pyle uyandim .


 11. elif (22 Nisan 2014 saat: 01:13)

  SLM yıllardır aynı rüyayı görüyorum ana hatlarıyla şöyle yaşadığım evde başlıyor rüyam sonra her defasında neden çıktığımı bilmeden evden çıkıyorum bişey almak yada bir yere gitmek için henüz çok uzaklaşmadığım halde bir anda başka bir sokak cadde veya şehirde buluyorum kendimi ve asla eve geri dönemiyorum o şehirde hayat kurmak zorunda kalıyorum hiç çıktığım o eve geri dönemedim.yorumunu çok merak ediyorum bekarım hiç evlenmedim rüyaya katkısı olurmu bilmem


Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın! Yapmış olduğunuz yorumlar tüm sitemiz kullanıcılarına açık olarak yayınlanacaktır.