RuyaTabirleri.com

Astral seyahat nedir

Astral yolculuk (veya seyahat) terimi okültizm ve teozofi kapsamında kullanılan bir terimdir. Bu terim; parapsikoloji olayına inanan kişilerin esîri beden veya astral beden olarak adlandırdığı, süptil madde olarak anılan maddelerden oluştuğu söylenen bedenle yapılan bir nevi yolculuğu ve bu sırada yaşandığı söylenen deneyimleri ifade eder. Astral seyahat kişinin bilinci yerindeyken, fiziksel bedenin dışında ve başka mekanlarda gerçekleştiği söylenen bir olgudur. Bu olayın öteki beden dışı deneyimler arasında özel bir yeri olması kişinin bunu iradesi dahilinde gerçekleştirebildiği iddiası ve deneyim sırasında bilinçli olunmasından kaynaklanır.

Bedenden ayrılan ruhun bedenle bağlantısını koparmadan bir başka boyuta geçmesi ve bedenin dışında dolaşabilmesi olarak da tanımlanan astral yolculuk sırasında ruh da, beden de belirli etkinlikler gösterir. Bütün yük zihinde değildir ve ruhun da belirli görevleri vardır. Konuyla ilgili olarak söylenenlere göre ruh, fiziksel bedenle irtibatını kesmeden başka bir şehre, başka bir ülkeye, hatta uzak gezegenlere veya galaksilere bile gidebilir. Duvarlar, camlar, kapalı kapılar gibi fiziksel nesnelerin ve mesafelerin astral beden için sorun olmadığı ileri sürülür. Astral seyahat konudan az çok haberdar olan insanlar üzerinde çeşitli farklı tepkiler yaratan bir durumdur; bazı insanlar buna inanır ve bazıları da bu deneyimi yaşadıklarını söyler. Kimileri böyle bir şeye inanılmasını dini öğretiye ters bulurken bazıları alaycı bir şekilde ele alır ve kimi insanlar da hiçbir şekilde inanmaz. Birçok kişi astral yolculuk denemesini sakıncalı ve tehlikeli bulur. Bir düşünceye göre de ruhun bedenden ayrılması söz konusu değildir; astral beden olarak anılan biçim ruhun kendisidir.

Astral projeksiyon yapmayı denemek için rahat bir yatak seçilmesi ve insanın karşısında göz yorucu olmayan bir tablo veya resim bulunması gerektiği söylenir. Bu resim kişinin astral yolculuğa hazırlanması için bir aracı, bir araç işlevini görecektir. Kişi 10 saniye kadar resme bakıp gözlerini kapattıktan sonra kendi kendine önce sağ ve sol ayaklarının, sonra da bacaklarının ağırlaştığı yönünde telkin yapmalı, bu telkinleri gerçekleştirmesi için bedenine emir vermelidir. Astral seyahat yapmak isteyen kişinin bundan sonra gözlerini açıp 10 saniye resme odaklandıktan sonra tekrar kapatması ve bu kez de kendisine kollarıyla vücudunun göğsün aşağısında bulunan bölümünün ağırlaştığını telkin etmesi gerekir. Daha sonra telkini tamamlamak için gözlerin tekrar açılması gerekir ve bu aşamada bunu yapmak oldukça zor olacaktır. Kişi bu kez de resme 20 saniye süreyle bakmalı ve gözlerini tekrar kapatıp vücudunun göğüsten yukarıdaki bölümünün, gözkapaklarının ve giderek vücudunun tamamının ağırlaştığı yolunda telkin yapmalıdır. Telkin yapmak bu deneyim içerisinde çok önemlidir ve bütün bu telkinlerin 4-5 kere tekrarlanması gerekir. Astral projeksiyon için hazırlanan kişi gözlerini bir kere daha açtıktan sonra durumunu kesinlikle bozmamalı ve yerinden kıpırdamamalıdır. Bu kişi artık astral yolculuğa hazırdır.

Yukarıda anlattığımız gevşeme egzersizi bir yana; astral seyahati gerçekleştirmenin başka yolları da vardır. Bu deneyimi denemek istiyorsanız etkili yöntemlerle bir başlangıç yaptıktan sonra sizin için uygun olan yöntemi bulmak veya kendi yönteminizi geliştirmek için ayrıca uğraşabilirsiniz. Astral yolculuk denemesi yapmadan önce sizi rahatsız eden ve varlığını hissettiğiniz bütün aksesuarları çıkarmalı, odadaki ışığın göz kapaklarınıza direkt olarak gelmemesini ayarlamalı ve tamamen çıplak olmalısınız. Fakat ortamın ısısı da vücut ısınızın normal bir seviyede olmasını sağlayacak şekilde ayarlanmış olmalıdır. Ayrıca kesinlikle ve hiçbir şekilde rahatsız edilmeyeceğinizden emin olmalı ve başınız kuzey yönüne gelecek şekilde sırtüstü yatmalısınız. Astral projeksiyon metotları arasında bütün vücudunuzu bir nokta olarak düşünüp zihin gücünüzle kendinizi bedeninizin uzandığınız yerden 1 m yukarıda olduğuna odaklamak da yer almaktadır. Ayrıca ters düşünme yöntemi, ip metodu, hayal telkin ve rüya yöntemleri de astral seyahat metotları arasındadır.

Astral seyahatin birinci şartı sağlıklı ve cesaretli olmaktır, deneyim sırasında korkuya kapılanlar seyahati tamamlayamaz. Özellikle ilk tecrübe aşırı derecede heyecan verici olabilir, bu yüzden kalp sağlığı sorunları olan kişiler bunu denememelidir. Aceleci davranmamak ve beyni şartlandırmak da son derecede önemlidir. Örneğin astral projeksiyon denemesi yapmadan birkaç gün önce kendinizi ‘şu günün şu saatinde astral seyahat yapacağım, bu sırada korkmayacak tecrübeyi başarıyla tamamlayacağım’ şeklinde hazırlamaya başlayabilirsiniz. Çıplaklığınızdan utanıp çekinmeniz gerekmez, zira gezdiğiniz yerlerde gezen, gördüğünüz şeyleri gören şey ruhunuzdur; çıplak bedeniniz o sırada uzandığı yerde yatmaktadır.

Astral projeksiyon konusuyla ilgilenen ve bu tecrübeyi yaşayanların söylediklerine göre yaşadığınız bu deneyim dünyaya bakış açınızı değiştirir ve sonsuzluğun bir parçası olduğunuzu derinden hissetmenizi sağlar. Önceden dert ettiğinizi bazı şeylerin önemsizliğini idrak etmenize de yardımcı olur. Astral beden ile fiziksel beden gümüş kordon denilen bir bağla birbirine bağlıdır. Bu deneyim sırasında ne kadar uzağa gidebileceğinizi bu bağın gevşeklik (veya sıkılık) derecesi belirler. Bazı kişiler bedenlerinin dışına çıktıktan sonra dönüp yatakta uzana bedenlerine bakmak isterler. Bu görünümün onlarda uyandırdığı heyecan, özellikle ilk tecrübeleriyse, heyecanlanmalarına neden olur. Bunun sonucunda da astral bedeni fiziksel bedene bağlayan gümüş kordon gerginleşebilir ve kişi de tekrar yatağa dönebilir. Bazı kişilerde ise bu bağ pek gergin değildir. Bu tip insanlar astral seyahate dair hiçbir bilgileri olmasa bile çok genç yaşlardan itibaren istemleri dışında beden dışı deneyimler yaşarlar.

Rüyanızı Bize Yazın

Bu Rüya Tabirini Paylaş!

Google+'da

Rüyanızı Yazın

Görmüş olduğunuz rüyayı tüm ayrıntılarıyla bize yazın!